Schedule

For detailed descriptions of workshops, click here

Thursday, Oct. 6

1PM
Registration opens

2PM
Bryophytes of the NortheastElli Mazeres (Bio & Eco)

4PM
Liquid Culture Will Change the World (of Cultivation)Peter McCoy (Cultivation)
Local Fungi & FloraLupo Passero (Bio & Eco)

6PM
Dinner

8PM
Opening Ceremony

Friday, Oct. 7

8AM
Breakfast

9AM
Morning Circle & Radical Mycology

11AM
Constructing & Operating an Aseptic LabWillie Crosby (Cultivation)
Female Fungal ForagersMara Penfil & Olga Tzogas (Ethnomycology)
Xylaria: What, Where How? Roo Vandegrift (Bio & Eco)
Learning to Identify MushroomsWilloughby Arevalo (Bio & Eco)

1PM
Lunch & Break Out Groups

2PM
Aseptic Lab Skills Olga Tzogas (Cultivation)
Identifying Patterns of Disturbance and Patterns of Health: The Practice of Landscape Reading
Nance Klehm (Remediation)
Endophytes: An Emerging Frontier for Fungal DiscoverySamuel David (Bio & Eco)

4PM
Mushrooms in Water Color: An Ode to Beatrix PotterMara Penfil (Ethnomycology)
Microbial Remediation: Designing Roles for Spontaneous Vegetation, Native Plants and Compost To Heal Urbanized SoilsNance Klehm (Remediation)
Growing Woodland Mushrooms for Forest HealthSteve Gabriel (Cultivation)

6PM
Dinner

8PM
Facing the Unknown: Mycophobia in an Age of Forgotten PotentialPeter McCoy (Keynote)

Saturday, Oct. 8

8AM
Breakfast

9AM
Morning Circle
Mycosystem FunctioningPeter McCoy (Bio & Eco)
Growing Oyster Mushrooms On Straw and Waste ProductsWillie Crosby (Cultivation)
Fungi and Human HealthMara Penfil (Ethnomycology)
Digesting Household and Community Waste with MushroomsDanielle Stevenson (Remediation)

11AM
Mechanistics of Mycoremedation and MycoaugmentationChris Wright (Remediation)
Mushroom Whispering: Connecting to Fungal SpiritsSue Van Hook (Ethnomycology)
Photohacks with Resupinate Fungi  – Zaac Chaves (Ethnomycology)

1PM
Lunch & Break Out Groups

2PM
Medicinal Mushrooms for People and the PlanetJohn Michelotti (Ethnomycology)
Towards Community-Based Bioremediation: Opportunities, Strategies and BarriersScott Kellogg (Remediation)
Mycoremediation of Acid Mine DrainageAlexander Jones (Remediation)
Cordyceps CultivationWilliam Padilla-Brown (Cultivation)

4PM
Fabricating Myco-ObjectsMarina Zurkow (Ethnomycology)
Parallel Hyphae: Gut Ecology and Soil EcologyErwin Karl (Eco & Bio)
Easy Non-sterile Oyster Mushroom Bag Cultivation WorkshopCornelia Cho (Cultivation)

6PM
Dinner

7PM
Art Show

8PM
Talent Show

Sunday, Oct. 9

8AM
Breakfast

9AM
Morning Circle
The Fruiting Body: Exploring Fungi Through DanceFern Katz (Ethnomycology)
Of the Hyphosphere: Fungi from the Beginning Peter McCoy (Bio & Eco)
Slime MoldsJasper Sharp (Bio & Eco)

11AM
Drawing from Experience: Visual Perception and the Art of FungiAlanna Burns (Ethnomycology)
Mushroom Cultivation & Farming: Adaptive Strategies for Resiliency, Productivity, and Integrity – Panel
AlcheMycology: Preparing Spiritual and Physical Fungal Alchemical MedicinesJason Scott (Ethnomycology)

1PM
Lunch & Culture Swap

2PM
Installations on Site

6PM
Dinner

Monday, Oct. 10

8AM
Breakfast

9AM
Morning Circle
Production of Lignocellulosic Biofuel Using Fungal EnzymesAlexander Jones (Remediation)
The Challenges, Opportunities and Lessons of Community-Based Mycology and Bioremediation: Where to Grow From Here – Panel

11AM
Mycelial Meditation and VisualizationMara Penfil (Ethnomycology)

1PM
Lunch

2PM
Break Down

(Times may be subject to change)